Інформація щодо поводження із небезпечними відходами Надрукувати Надіслати електронною поштою

20-01-2017

        Велику групу відходів на Львівщині складають нафтошлами та гудрони. Їх розрізняють за походженням, а саме - відходи вітчизняних підприємств нафтопереробки та імпортовані (з Угорщини). Кількість цих відходів становить більше 270,0 тис. т, з них близько 20,0 тис. т - імпортовано.

        Обласною програмою поводження з небезпечними відходами у Львівській області на 2009-2015роки, яка затверджена розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації у 2009 році, було передбачено  напрямки утилізації небезпечних відходів, які знаходяться на території Львівської області.

        На сьогоднішній день не вирішується питання екологічно безпечного зберігання та утилізації імпортованих з Угорщини ДП «Спецсервіс» та ТзОВ «ОСМА-Ойл» гудронних залишків відходів та виготовлених з них модифікаторів. Всього на території області зберігається 18,928 тис. т модифікатора та 1174 т нейтралізованих гудронних залишків, які знаходяться на території Добротвірської ТЕС (смт. Добротвір, Кам’янка- Буського району),   ВАТ «Прикарпатбуд» (м. Дрогобич), ТОВ «Онікс» (Стрийський район, смт. Дашава,  вул. Полуботка, 7), РДГХП «Сірка» (м. Новий Розділ, вул. Гірнича, 2), ВАТ «Львів Покізол» (Самбірський район , с. Ралівка).

        Прокуратурою Львівської області було відкрито кримінальну справу, порушену за ознаками складу злочину, передбаченого ч. І ст.321 КК України, за фактом незаконного завезення ТзОВ «Осма-Ойл» на територію України з метою збуту  нейтралізованих гудронних залишків.

        Постановою Господарського суду Львівської області від 19.10.2006 року ТзОВ «НВК «Осма Ойл» визнане банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура. Ліквідатором призначений арбітражний керуючий.

        Арбітражним керуючим проінформовано, що у ліквідатора немає жодних документів, які б підтверджували  обставини, що небезпечні відходи, які знаходяться на території Добротвірської ТЕС, ВАТ «Прикарпатбуд, ВАТ «Львів Покізол» належать банкруту, та не можуть бути включені до складу ліквідаційної маси банкрута. З вище перелічених місць зберігання гудронних залишків та модифікаторів, слід відмітити належне зберігання нейтралізованих гудронних залишків на території Добротвірської ТЕС.

        За фактом незаконного ввезення з метою збуту на територію України нейтралізованих гудронних залишків та їх розміщення на території РДГХП «Сірка» Львівською міжрайонною природоохоронною прокуратурою 21.03.2006р. порушено кримінальну справу за ч.1 ст. 321 ККУ. Досудове слідство у вказаній досудовій справі провадилось СВ Миколаївським РВ ГУМВС України у Львівській області. 

        В зв’язку з відсутністю коштів для організації належного зберігання модифікатора який імпортований ДП «Спецсервіс» і розміщений на  території  РДГХП «Сірка»,  при подальшому його зберіганні є пряма загроза попадання забруднених дощостоків в  оз. Глибоке, звідки з’єднувальним каналом можливе попадання в р. Дністер з усіма негативними наслідками, включаючи транскордонні забруднення.

        У відповідності до листа ГУ внутрішніх військ МВС України від 08.09.2011р. ДП «Спецсервіс» передано гудронні залишки у заставу Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва.

        Окрім імпортованих відходів нафтопереробки з Угорщини, на території області накопичено близько 200,0 тис. т. кислих гудронів, віднесених до ІІ класу небезпеки, що належать ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод».

        З 2004 року по даний час спостерігається витік фільтрату з амбарів кислих гудронів. За час витоку власником відходів не вживались достатні заходи з усунення витоків фільтрату з амбарів, за що Держекоінспекцією неодноразово нараховувалися збитки та притягувалися до адмінвідповідальності посадові особи, інформація скеровувалась у прокуратуру області. З березня 2008 року Господарським судом Львівської області порушено справу про банкрутство ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод».

        У листопаді 2012 року за результатами проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод» за фактом забруднення земель підприємству  нараховано збитки на суму 4849,442 тис. грн. Держекоінспекцією скеровано матеріали перевірки в прокуратуру Львівської області та УДСБЕЗ ГУ МВСУ у Львівській області для вжиття заходів реагування, за результатами яких Шевченківським РВ УМВСУ у Львівській області відкрито кримінальне провадження.

        12.01.2016 Державною екологічною інспекцією у Львівській області було виявлено витік з місця зберігання кислих гудронів в яр з подальшим потраплянням в річку Малехівка.

        Спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю відібрані проби грунтів та поверхневих вод. За результатами проведених досліджень виявлено перевищення норм гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в р. Малехівка і в грунтах, та проведено розрахунок заподіної шкоди за забруднення земель, а саме: на території Грибовицької сільської ради - збитки  становлять 69,83грн.,  Малехівської сільської ради - 721391,52 грн.

        Матеріали перевірки скеровані в Червоноградську місцеву прокуратуру та проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, яке розпочато за фактом забруднення земель на прилеглій до Грибовицького сміттєзвалища території кислими гудронами, поблизу місця зберігання гудронів, які належать ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод» при спробі їх забору із ставків накопичувачів, а також кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, яке розпочато за фактом пошкодження дамби згаданих вище ставків накопичувачів, що призвело до витоків гудронів в річку.

      На території Борщовицького лісництва ДП «Львівський лісгосп» знаходяться безхазяйні відходи нафтопереробки (гудрони) орієнтовною кількістю 18-20 тис.м3, що призводить до негативного впливу на навколишнє природне середовище. Досі   питання про подальше поводження з даними відходами не вирішено.

        Оскільки обласна програма поводження з небезпечними відходами у Львівській області відсутня, питання поводження із гудронами, що зберігаються на території області залишається невирішеним.
 
< Попередня   Наступна >